menu

Радио ЛАКОСТА

chevron_right

POP


Vlatko Stefanovski

close
keyboard_arrow_down

Влатко Стефановски македонски рок-, поп- и џез-музичар, основач на „Влатко Стефановски Трио“, и еден од основачите на групата „Леб и сол“. Тој е роден во Прилеп , 24 јануари 1957 и во моментот има 66 години. Влатко е роден во типично театарско семејство. Неговите родители, како уметници, често патувале, па така набрзо Стефановски […]

Karolina Goceva

close
keyboard_arrow_down

Каролина Гочева македонска поп-пејачка, родена во Битола, која 2 пати ја претставувала Македонија на Изборот за песна на Евровизија. Во 2002 година во Талин, Естонија, настапила со песната „Од нас зависи“ и се пласирала на 19-то место. Во 2007 година во Хелсинки, Финска, настапила со песната „Мојот свет“, пласирајќи се како 9-та во полуфиналето, а како 14-та во финалето. Таа е родена во Битола, […]

Elena Risteska

close
keyboard_arrow_down

Елена Ристеска  — македонска пејачка и текстописец на популарна музика. Претставник е на Македонија на изборот на песна за Евровизија за 2006 со песната „Нинанајна“ на Дарко Димитров и Раде Врчаковски. Таа е родена во Скопје, на 27 април 1986 година и во моментот има 37 години. Родена е како второ дете во домот на Деса и Ацко Ристески. Таа уште во своите рани години […]

Antonia Gigovska

close
keyboard_arrow_down

Антониа Гиговска – родена на 21 јануари 2001, во Скопје . Таа е македонска поп-пејачка. Нејзината песна „Невреме“ како нејзин прв сингл се најде на ‘trending’ списокот на Youtube. Антониа во јавноста е позната уште од времето кога учествуваше во шоуто „Пинкови ѕвездички“ каде го освои 7-то место. И со победата на Макфест […]

Saša Kovačević

close
keyboard_arrow_down

Александар Саша Ковачевиќ – роден на 27 јули 1985 во Белград, Југославија е српски пејач. Негов прв јавен настап беше на Сунчане Скале 2004 со песната Пакао и рај. Во 2009 ја добива првата награда за дуетот со Емина Јаховиќ со песната Још ти се надам. Миленикот на сите генерации, белградскиот заводник и срцекршач САША КОВАЧЕВИЧ ова лето со спектакуларен концерт во Охрид, на локацијата […]


 • cover play_circle_filled

  Радио Лакоста

 • cover play_circle_filled

  LAKOSTA HIT

 • cover play_circle_filled

  01. Cyborgphunk
  Grover Crime, J PierceR

  file_download
 • cover play_circle_filled

  02. Glitch city
  R. Galvanize, Morris Play

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  03. Neuralink
  Andy Mart, Terry Smith

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  04. Chemical happyness
  Primal Beat, Kelsey Love

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  05. Brain control
  Grover Crime

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 001
  Baron Fury

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play