menu

Радио ЛАКОСТА

chevron_right

Karolina Goceva


Biography


Каролина Гочева македонска поп-пејачка, родена во Битола, која 2 пати ја претставувала Македонија на Изборот за песна на Евровизија. Во 2002 година во Талин, Естонија, настапила со песната „Од нас зависи“ и се пласирала на 19-то место. Во 2007 година во Хелсинки, Финска, настапила со песната „Мојот свет“, пласирајќи се како 9-та во полуфиналето, а како 14-та во финалето.

Таа е родена во Битола, 28 април 1980 и моментално има 43 години.

Албуми :

 • “Мамо, пушти ме” – 1992 (детски албум)
 • “Јас имам песна” – 2000 (првиот студиски албум)
 • “Зошто сонот има крај” – 2001
 • “Знаеш колку вредам” – 2003
 • “Кад звезде нам се склопе… као некада” – 2003 (на српски)
 • “Во заборав” – 2005
 • “У забораву” – 2006 (на српски)
 • “Македонско девојче” – 2008
 • “Капка под небото” – 2010
 • “Најубави песни” – 2012
 • “Македонско девојче 2” – 2014
 • “Извор” – 2018 • cover play_circle_filled

  Радио Лакоста

 • cover play_circle_filled

  LAKOSTA HIT

 • cover play_circle_filled

  01. Cyborgphunk
  Grover Crime, J PierceR

  file_download
 • cover play_circle_filled

  02. Glitch city
  R. Galvanize, Morris Play

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  03. Neuralink
  Andy Mart, Terry Smith

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  04. Chemical happyness
  Primal Beat, Kelsey Love

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  05. Brain control
  Grover Crime

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 001
  Baron Fury

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play